Na terenie wsi znajdują się dwa pałace. Pierwszy wzniesiony w stylu barkowym prawdopodobnie w 1720 roku na miejscu wcześniejszej budowli. W 1800 roku obok głównej budowli wzniesiono drugi – klasycystyczny pałac zwany Domem Wdowy, przeznaczony dla seniorki rodu.

W tym samym czasie wokół zabudowań powstał pierwszy romantyczny park krajobrazowy. Park charakteryzował się licznymi nasadzeniem kwiatów oraz architekturą i zabudową ogrodową imitując naturalny pobliski krajobraz. W zbliżonym czasie źródła podają o powstaniu założeń parkowych w sąsiednim Wojanowie, którego projektantem był Peter Joseph Lenné, dyrektor Ogrodów Królewskich.

W 1835 r. majątek w Łomnicy nabył pruski ambasador przy dworze Królestwa Sycylii Gustaw von Küster. W rękach tej rodziny oba pałace pozostały do końca II wojny światowej. W 1838 r. nowy właściciel dokonał przebudowy pałacu, nadając mu szczególnie we wnętrzach cechy biedermeierowskie. W 1840 r. część dworska składała się z 12 budynków w tym były 2 pałace i 3 folwarki.

Warto odwiedzić to szczególne miejsce wraz z przylegającym folwarkiem, w którym to znajdziemy bogactwo regionalnych smaków oraz rzemieślniczych wyrobów. Współcześnie, dzięki zaangażowaniu potomków ostatnich właścicieli, Łomnickie włości i okalający teren stał się jedną za największych atrakcji na szlaku Doliny Pałaców i Ogrodów. Obecnie w Domu Wdowy funkcjonuje hotel z romantyczną restauracją. Z kolei główny pałac to siedziba Stowarzyszenia pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląskiej.

Pałac i Dom Wdowy razem z folwarkiem stanowią wyjątkowe miejsce i oferują wiele atrakcji. Dzięki temu są one znane i bardzo chętnie odwiedzane przez turystów polskich jak również zagranicznych.