Zamek Karpniki położony jest u podnóża Gór Sokolich. Otoczony jest średniowieczną fosą i parkiem. W sąsiedztwie znajdują się liczne stawy, przy których, przy odrobinie szczęścia, można podziwiać wiele ciekawych gatunków ptaków.

Jedna z legend głosi, że zamek został zbudowany przez templariuszy. W XV i XVI wieku zamek należał do rodziny Schaffgotschów, jednego z najpotężniejszych rodów na Śląsku. Książę Wilhelm von Hohenzollern kupił pałac w Karpnikach w roku 1822.

Na zaproszenie księcia w 1832 roku do Karpnik przyjechał Karl Friedrich Schinkel współtwórca przebudowy pałacu. Modernizację pałacu rozpoczęto w 1844 roku jej efektem było powstanie neogotyckiego trójkondygnacyjnego otoczonego fosą oraz kamiennym łukowym mostem pałacu. Podczas przebudowy powstała również charakterystyczna wieża widokowa. Przy głównym wejściu znajdowały się niegdyś dwie armaty, które były prezentem dla księcia Waldemara od gubernatora generalnego w Indii oraz kamienny blok z Wyspy Świętej Heleny, na którym siadywał Napoleon na zesłaniu. Po śmierci księcia Wilhelma w 1851 r. Karpniki stały się wspólną własnością jego córek: Elżbiety oraz Marii – żony króla Bawarii. Od tego czasu aż do 1945 r. na wieży karpnickiego pałacu powiewała flaga heska. W czasie II wojny światowej Günther Grundmann w karpnickim pałacu stworzył składnicę muzealną, w której umieszczono zbiory zrabowane w państwach okupowanych przez Niemców. W latach 1943-45 przechowywano tu również zbiory należące do Berlińskiej Biblioteki Państwowej. Pod koniec wojny, zbiory zamkowe częściowo wywieziono, wiele zaginęło lub zostało rozszabrowane, a zamek stał pusty.

Obecnie zamek jest hotelem wysokiej klasy, wyróżniający się wśród innych pięknymi wnętrzami i historycznym wyglądem. Znajduje się w nim restauracja serwująca dania kuchni polskiej i międzynarodowej. Zamek Karpniki dzięki swojej autentyczności, historycznemu klimatowi oraz pięknemu położeniu jest obowiązkowym punktem do zwiedzenia Doliny Pałaców i Ogrodów. Okoliczny park natomiast jest idealnym miejscem na spacery.