Góry Sokole z dwoma najwyższymi szczytami – Krzyżną Górą (654 m n.p.m.) oraz Sokolikiem (642 m n.p.m.) są położone w granicach Gminy Mysłakowice i Rudawskiego Parku Krajobrazowego.
Możemy tam zobaczyć liczne nagromadzenie skałek, blokowisk, pojedynczych wieżyc, labiryntów nadających im niepowtarzalny charakter. Sokoliki czasem ze względu na kształt nazywane są biustem Lolobrygidy, pozostają nie tylko popularne wśród licznie przebywających tu turystów, ale przede wszystkim, są mekką dla poszukujących tu przygód i ekstremalnych wyzwań wspinaczy skałkowych. Sokoliki obok Jury Krakowsko-Częstochowskiej są jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc wspinaczki skałkowej w Polsce, gdzie można uprawiać ta dyscyplinę na kilkuset trasach w pełnym zakresie trudności.
Terenem gór Sokolich interesowano się już w pierwszej połowie XIX wieku. Na zlecenie księżnej Marianny mieszkającej w zamku w Karpnikach powstała wówczas kompozycja parkowo-krajobrazowa, która sięgała aż do gór Sokolich. W 1823 roku stanęła u ich podnóża leśniczówka. Została ona zbudowana w stylu szwajcarskim, głównie z drewna. Budowla słynęła wówczas ze znajdującej się na pierwszym piętrze Sali Myśliwskiej wyposażonej w piękne kominki. W latach 50-siątych budynek przejęło PTTK. Uruchomiono w nim schronisko turystyczne „Szwajcarka”. Gościło ono wielu sławnych alpinistów, którzy w górach Sokolich stawiali pierwsze kroki w skałach.
Schronisko funkcjonuje do dziś, jest bazą noclegową oraz gastronomiczną. Przed budynkiem znajduje się parking. Spod schroniska prowadzi szlak turystyczny w kierunku Krzyżnej Góry i Sokolika. Poniżej szczytu Krzyżnej Góry znajdują się ruiny zamku Sokolec, którego historia nie jest dokładnie znana. Na szczycie Krzyżnej Góry znajduje się potężnych rozmiarów charakterystyczny krzyż. Obowiązkowym punktem do zwiedzania jest również góra Sokolik. Na jej szczyt prowadzą żeliwne schody kończące się tarasem widokowym, z którego rozpościera się niesamowity widok na grań Karkonoszy i okolice.