Pałac w Wojanowie leży u podnóża Gór Sokolich i Wzgórz Karpnickich.

Właścicielami wsi przez wiele lat była rodzina von Zedlitz. W 1831 roku majątek wraz z pałacem zakupił tajny radca sprawiedliwości Karl Albrecht Ike, który następnie odsprzedał go królowi Fryderykowi Wilhelmowi III. Król pruski, jako prezent przekazał go swojej córce Księżniczce Luizie, żonie księcia Fryderyka Niderlandzkiego. Na jej życzenie pałac został przebudowany dodano mu wiele elementów neogotyckich. Całość prac powierzono prawdopodobnie budowniczemu Hermannowi Heinrichowi Wentzelowi. Podobnie jak w przypadku pozostałych budowli przebudowa ograniczała się do wprowadzenia charakterystycznych detali architektonicznych, które sprawiały, że pałac z oddali kojarzył się z średniowiecznym zamkiem. Wygląd pałacu z tego okresu opisywała między innymi w swoich listach Luiza Radziwiłł, małżonka namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Projekt okolicznego parku powierzono Peterowi Josephowi Lenné, Dyrektorowi Ogrodów Królewskich. Całe założenie parkowe ściśle było powiązane z osią widokową pałacu. Obok tarasu usytuowano staw, nieopodal wiła się rzeka wraz romantyczną trasą spacerową. Wokół zasadzono kilkadziesiąt gatunków roślin, grupy krzewów oraz pojedyncze drzewa z, pomiędzy których wyłaniały się romantyczne kształty budynku. Jak wynika z ówczesnych zapisów, z terenu parku i pałacu roztaczała się niegdyś malownicza panorama na Karkonosze i Rudawy Janowickie. Rezydencja pałacowa w Wojanowie była własnością rodziny królewskiej do 1908 roku. Następnie odsprzedano ją wraz z przyległymi zabudowaniami.

Obecnie pałac w Wojanowie jest w rękach prywatnych i od roku 2007 pełni funkcję hotelową oraz restauracyjną. Przed pałacem znajduje się dziedziniec wraz ze zdobioną fontanną oraz XVIII-wiecznymi zabudowaniami gospodarczymi takimi jak stajnia, oficyna, spichlerz, obora oraz stodoła, które obecnie pełnią funkcje hotelową i restauracyjną. Do pałacu od strony południowej przylega rozległy park o powierzchni około 16 hektarów z licznymi ścieżkami spacerowymi.